• Nefesini Geliştir, Power Breathe, Plus, K5, KH1, PLus, Classic

  Nedir POWERBreathe? Nefes sorunu çeken yaşlılarda, astım hastalarında kullanılan modelleri olduğu gibi, firmanın sporculara özel ürettiği orta düzey ve üst düzey modelleri de mevcut. Antrenman olarak görülme sebebi ise, POWERBreathe ile “Nefes” antrenmanları yapılıyor. Güçlü bir nefes dayanıklılık, patlayıcı güç için çabuk yorulmayan güçlü bir diyafram ve güçlü bir nefese kim sahip olmak istemez ki?

  Solunum sistemi ağız ve burunla başlayıp, nefes borusu (trake) ile devam eden; trakenin ardışık dallanmaları sonucunda akciğerler adı verilen organlarla son bulan bir sistemdir.

  Temel görevi, vücudun diğer kısımlarına oksijen sağlayıp (CO2 gibi) artık maddeleri yüklenmiş kanı, atmosfer havası ile tazelemek, eksik oksijenini tamamlayıp, fazla karbondioksiti yine atmosfer havasına vermektir. Bu şekilde temizlenip vücuda gönderilen kan sayesinde, dokuların beslenmesi sağlanır.

  Solunum sistemi, dolaşım sistemiyle sıkı bir birliktelik içinde çalışır. Eksik oksijen akciğerler tarafından kana sağlanırken, fazla karbondioksit de akciğerlerdeki hava yoluyla atmosfere verilir.

  Aktif nefes almada boyun kasları ve göğüs kafesi kasları diyaframla birlikte kasılarak göğüs kafesini yukarı doğru çekip ciğerlerin şişmesini (nefes alma, inspirasyon) sağlarlar. Aktif nefes verirken ise diyaframın gevşemesinin yanı sıra, göğüs kafesi kasları göğüs kafesini aşağı çekerek daraltırken, karın kasları da kasılarak karın içi organlarını içeri, diyafram ve akciğerleri ise yukarı doğru iterek nefes verilmesini (ekspirasyon) sağlarlar.

  Akciğerler, trakenin 23 kez dallanmasından oluşan hava iletim yolları (bronş ve bronşçuklar) ile doludur.

  Ağız ve burundan giren hava bu boru sistemine dağılarak, gaz değişiminin gerçekleşeceği alveol uçlarına kadar ulaşır. Trake dallandıkça yeni oluşan dalların çapları daha da küçülür ve enine kesit alanları giderek daralır. Fakat dal sayısı çok arttığı için, küçük dalların toplam kesit alanları dallanmayla birlikte artış gösterir. Böylece, hava bu iletim yollarından ilerlerken gittikçe hava akışına karşı olan direnç azalır ve havanın akımı kolaylaşır.

  Diyafram kası kabaca kubbe biçimli, zar yapısında bir kastır. Kasıldığında dış bükeyliği azalarak düzleşir. Bu düzleşme ile kendisine yapışık “parietal plevrayı da aşağıya doğru çeker. Parietal plevra ise, çekme kuvvetiyle akciğere yapışık olan diğer plevra yaprağını (viseral plevra) aşağıya çeker. Böylece, akciğerler de değişime ayak uydurarak şişer; akciğerler içinde hacim artışına bağlı olarak oluşan basınç azalması, üst solunum yollarından akciğere hava dolmasını Bu olayı, pistonu geriye çekilen bir şırınganın içine hava veya sıvı dolmasına benzetebiliriz.

  Diyaframın kasılması sonlandığında ise süreç tersine döner. Akciğerler, elastik özellikleri nedeniyle tekrar eski büzülmüş konumlarına dönme eğilimindedirler). Akciğerler pasif olarak büzülürken, plevra zarını ve dolayısıyla diyaframı da yukarıya çekerler. Böylece nefes verirken, nefes alma sırasında diyaframın aşağı doğru baskısıyla aşağı ve dışarıya itilen karın içi organları tekrar yerine döner.

  Doğduğumuzda nefes almaya başladığımız ilk andan itibaren, gelişi güzel öğrendiğimiz, çoğumuzun yanlış kullandığı nefes tekniğimiz var. Nasıl ki, çocukken yemek yeme adabını öğrendiysek, aslında çoğu insanın nefes alma tekniğini de öğrenmesi gereklidir. Ve nefes elbette ki yaşam kalitesi olarak, yemek yeme adabından daha çok hayat kalitemizi, performansımızı ve detayında düşünecek olursak organlara ulaşan oksijen miktarının vücuda nefes ile alındığı önemini vurgulayarak, insan ömrü üzerinde de belirleyici, yaşamsal bir faaliyettir.

  Dünya genelinde profesyonel spor dallarında oldukça yaygın olarak kullanılan POWERBreathe ile Türkiye’nin tanışma vakti geç de olsa geldi.

  Ülkemizde Powerbreathe ürünlerinin yasal distribütörü CanMed Medikal A.Ş. olarak bellirlenmiştir.

  Lütfen farklı firmalar aracılığı ile satın alma işlemi yapıyorsanız bile resmi dağıtıcı olan CanMed Medikal ile iletişime geçmeden ürünü teslim almayınız.

  Buyrun İngiltere kaynaklı firmanın kendisine ait olan web sitesinde gerekli detaylar belirtilmiştir:

  http://www.powerbreathe.com/where-to-buy?country=TR

  İngiltere Brunnel Üniversitesi Profesörü Alison McConnell, son bilimsel araştırmalar ve vaka değerlendirmeleri sonucunda bu konuda muazzam bir derleme yaptı. Amerikan Koleji Spor Hekimliği ve İngiltere Spor ve egzersiz bilimlerinde akreditasyonuna sahip, Brunnel Üniversitesi Uygulamalı Fizyoloji Profesörü Alison McConnell’in kitabını okuyunca, yanlış-eksik uygulamalarınızın getirisi performansınızın sadece bacak, kol sırt kası çalıştırmaktan kaynaklanmadığını görebilirsiniz. McConnell bu kitabında; aslında yıllardır bilinen, iyi sporcuların, antrenörlerin ve teknik direktörlerin kabullenip nefes konusundaki çalışmalarına daha kapsamlı verilerle, son bilimsel araştırmaların katarak yepyeni önerilerle konuları detaylıca açıklamış.

   

  Uzun mesafelerde, zorlu tırmanışlarda, vücut kaslarınız ne kadar güçlü olursa olsun… O kaslara güç ürettirecek olan oksijen miktarının vücuda girememesi halinde gerçek gücünüzü sergileyemezsiniz. Vücut kasları muhteşem, ancak nefes kasları gelişmemiş, diyafram kası gelişmemiş bir sporcunun dayanıklılığı yine kaslarındaki gerçek gücü sergileyebilecek oksijeni vücuda alamadığı gibi, diyafram kasının zayıflığı, performansa yorgunluk olarak yansıyacaktır. Nefesin güç ve dayanıklılığa yönelik etkilerini kısa bir özetle sizlere anlatmaya çalışarak, bu konunun önemine dikkatinizi çekmek istedim. POWERBreathe’in çalışma şekline değinen birkaç video ile daha net kavranması sağlanabilir. Ayrıca sizler de video sitelerinden daha bir çok videoya ulaşabilirsiniz.

   


  .

Leave a reply