• HTC, Dahili Bellek Sorununa Çözüm, Android Uygulamalarını, Root Yapmadan, Hafıza kartına taşıma

  Android Uygulamalarını Root İşlemi Yapmadan SD karta Kaydetmek

  Yurtdışından almış olduğum ve dahili belleği sınırlı olan HTC Desire telefonum için yaşadığım sıkıntıyı çözmeye çalışırken denk geldiğim yazıyı paylaşmak istiyorum.

  Yazı http://mehmetatasoy.com adresinden alıntı yapılmıştır. Eski bir yazı olduğu için güncellemek amacıyla da paylaşımdadır.

  Merhabalar. Biraz uzun ve garip bir başlık oldu ama anlaşılabilir olması için bu başlığın bu kadar uzun olması gerekiyordu. :)
  Evet hemen anlatıyorum; olay şu, htc desire telefonunuza veya başka bir htc (Androidli olması şart tabiki) marka telefonunuza yüklemiş olduğunuz uygulamaları hiç bir root işlemine gerek kalmadan ufacık bir komutla sd kartınıza kaydetmeyi başarabilirsiniz.

  Öncelikle bilgisayarınızda Android sdk yı yükleyin. Bunu yüklemenizi istememin sebebi işimizi ADB ile gerçekleştireceğiz.
  sdk yı buradan yükleyebilirsiniz. ardından windowsta (burdan sonra söyleyeceklerimin aynısını apple ve linux kullanıcılarıda kendi sistemlerine uydurup gerçekleştirmeye devam edebilirler) komut satırını açıp ( başlat->çalıştır->cmd yapıyoruz ) öncelikle kurulumu yaptığımız dizine gidiyoruz.
  aşağıdaki resimde dizinlere girişi göstermekteyim.

  ardından diğer kısma geçiyoruz. Telefonu bilgisayara bağlıyoruz. Sonra Htc Sync yukluyoruz. Bu kurulumun içinde telefonu Usb debuging özelliğinde çalıştırmak için gerekli olan driver ı kurmuş oluyoruz. Bu kurulumu tamamladıktan sonra telefona Menu -> Settings -> Applications -> Development -> Check USB Debugging mode seçeneğini işaretliyoruz. Bunu işaretledikten sonra driver kurulumu gerçekleşmeye başlayabilir ya da siz htc sync kurulumu yaparken driverı kurmuşşunuzdur.
  Şimdi komut satırında kaldığımız yerden devam ediyoruz.
  D:eclipseandroid-sdk-windowsandroid-sdk-windowstools>adb devices
  yazıyoruz.

  Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkması gerek;

   

  yukarıdaki gibi bilgisayarınıza bağlı olan htc telefonunuzu görüyorsanız; aşağıdaki komutu yazıyoruz ve enter a basıyoruz.

  adb shell pm setInstallLocation 2

  Burada dikkat etmeniz gereken verilen yolların doğru yazılması ve son verilen komutun büyük/küçük harf ile birlikte tam olarak yazılmasıdır.

  adb shell pm setInstallLocation 2

  ekran çıktısı;


  Bu yazdığımız kod telefonun default kaydetme yerini sd kart olarak belirmemizi sağlamaktadır.
  (Bu işlemi geri almak için adb shell pm setInstallLocation 0 yapmalısınız.)
  Artık bundan sonra yukleyeceğiniz tüm programlar sd kartınıza yüklenecektır. hemen Menu -> Settings -> Applications -> Manage Applications a gidiyoruz ve telefona kayıtlı ne kadar sonradan yüklediğiniz program varsa istediğinizi sd karta taşıyorsunuz. Hepsi bu.

  Tavsiyem Elzem programları sd karta taşımayın. Mesajlaşma programı gibi. Birde bazı programları yüklerken veya yükledikten sonra hata alabilirsiniz. Bunun sebeplerinden biri programın illa da telefon hafızasına kaydedilmesini gerektiren bir kurala bağlanmasından kaynaklanabilir. Şuan bu ayarlamayı HTC desire telefonumda sorunsuz olarak kullanabilmekteyim.

Leave a reply