• Bilimini ve çıtasını sevdiğimin ülkesi, güzel Türkiye’m..

  Bilimini ve çıtasını sevdiğimin ülkesi, güzel Türkiye’m..

  Can Kayacılar isimli dostumun iletisini görünce gerçekten kötü hissettim ve paylaşarak, birkaç cümle yazmak isterim

  “Bence acilen bir “Bilim Ordusu” oluşturmalıyız. Ülkemiz her türlü teknolojide dünyanın gerisinde kalıyor. Gereksiz siyasi tartışmalarla inanılmaz vakit harcıyoruz. İnsanlarımız sağlıklarını her geçen gün daha da fazla kaybediyorlar. Doktorlar hep aynı ilaçları herkese yazıyor. Tükettiğimiz besinler ise sağlıktan alabildiğine uzaklar. Bir an önce toparlanmazsak, geride bıraktığımız yolu asla katedemeyeceğiz.” diyor kendileri..

  En basitinden;
  Ülkemizde atanan ÖYP madalyası sahipleri (sadece ales çalışan ve şehir/okul’dan dolayı not ortalaması zaferine ulaşan kişiler) için son dönemde çıtanın seviyesine göz atma şansınız olduysa eğer, vahimiyetin derecesine de tanık olmuş olmalısınız.

  Gerçekten kendini bilime adayan, projesiyle uğraşan, makale yazmak için gece gündüz literatür tarayan insanlar laboratuvarda sabahlarken, evinde kahvesini yudumlayıp ales test kitabıyla yol kat eden ve tezini “göstermelik” yapıp zaman kazanan bir zihniyetin kapışmasını izliyorum son dönemlerde; uzaktan, üzülerek.

  Ales, Not ortalaması ve Yabancı dil puanı ile..
  Üniversite katsayı uygulaması olmadan, aynı türkçe matematik testleriyle; eğitim sisteminin kalitesinin ve geçerliliğine göz atılmadan sadece transkriptte yazan ortalamaya bakarak, kurslara gidip alınan geçici Yabancı dil puanlarıyla..

  Olmaz arkadaş.
  Benim çocukluğumda bile insanlar okul değiştirirdi ortalaması daha yüksek gelsin de ÖSS’de puanı fazla olsun diye, kötü okullardan mezun olmaya çalışırlardı.

  Ama bu üniversite mezuniyeti.. Yapmayın.

  Öğretim görevlisi/Araştırma görevlisi olmak için illa kötü üniversitelere geçip iyi not ortalamalarına mı sahip olmalıyız sorarım..

  Kötü derken, imkanı kısıtlı, bilgisi kısıtlı, çevresi ve vizyonu kısıtlı veya hiç olmayan, sizin de bildiğiniz birçok üniversiteden bahsediyorum.

  Sözüm meclisten dışarı.
  Teşekkürler.
  Cenk

  Subscribe  
Bildir