Home / Web Tasarım / Arkadaşlarınızın İletilerinizi Görmesini İstiyorsanız Facebook’a Para Ödeyeceksiniz

Arkadaşlarınızın İletilerinizi Görmesini İstiyorsanız Facebook’a Para Ödeyeceksiniz

Milyonlarca insanın gelir kaynağı haline dönüştürmeye çalıştığı Facebook sosyal platformu, uygulamayı kendi lehine çevirmeyi planlıyor.

 

Hepiniz biliyorsunuz ki Facebook’ta yaptığımız paylaşımlar arkadaşlarımızın tamamı tarafından görüntülenmiyor. Kullanıcılar tarafından yazılan yazılar, paylaşılan fotoğraf ve videolar, Facebook’un gizli algoritmasına göre şekillenerek arkadaşlarının bir kısmının News Feedlerinde beliriyor. Bu uygulamadan şikayetçi olan kullanıcılardan faydalanmak isteyen Facebook çok tartışılacak bir gelir modeli üzerinde çalışıyor.

Stuff.co.nz tarafından duyurulan habere göre Facebook, kullanıcılar tarafından belirlenen iletilerin daha fazla kişi tarafından görüntülenmesini sağlayan bir reklam modelini test ediyor. Bu uygulama hayata geçirildiğinde Facebook üyeleri, tıpkı markalar gibi iletilerin ulaştığı kişi sayısını arttırmak için sosyal ağa para ödeyecek.

Bu çok tartışılacak uygulama ile Facebook kullanıcılarından ileti başına 2 dolar talep etmeyi planlıyor.

Bakalım Facebook, test edilen bu yeni özelliği kullanıcılara sunacak mı ve daha da önemlisi 900 milyon Facebook üyesinin bu uygulamaya tepkisi ne olacak?

Ben de dahil olmak üzere büyük bir kitle olarak sonucun ne olacağını merakla bekliyoruz..

Hadi Facebook, şaşırt bizi.

Cenk Önsoy