• Adsense Gücüne karşı, Bing ve Yahoo Ortaklığı, Yahoo ve Media.net Ortaklığı kuruluyor.

  Merhabalar,

  Bildiğiniz gibi kaliteli reklam piyasasına sahip olan Google Adsense için girişimler Yandex kanadından beklenirken, birçok internet sitesi sahibi gibi bende reklam alternatifleri, piyasa araştırması yaparken ilerleyen günlerde piyasaya ortaklık edebilecek genişlikte bir ortaklık haberine denk geldim.

  Yazıyı http://sosyalmedya.co/yahoo-bing-reklam/ adresinden direk alıntı olarak sizinle paylaşıyorum, sonra görüşlerimi dile getireceğim.

  Microsoft, sık sık flört ettiği Yahoo! ile bir ortaklığa daha imza attı. Arama konusunda yıllardır ortak hareket eden ikili, bu ayın başında her boyutta reklamverene hizmet vermeyi hedefledikleri Yahoo! Bing Network markasına imza atmıştı ve Microsoft adCenter’ın adını Bing Ads’e çevirmişti. Yahoo!’nun dün yayıncı hizmeti Media.net ile ortaklığınıbasın bülteni ile ilan etmesiyle birlikte, reklamveren-işleyen-yayınlayan-gören zinciri tamamlanmış oldu. Artık Google’ın tek çatıda yönettiği AdSense’in rakibi var!

  Kafası karışanlar için, süreç şöyle işliyor: Reklamveren, Yahoo’ya girip reklamını satıyor. Reklam alan, Media.net ile anlaşıp sitesine reklam kutusu yerleştiriyor. Yahoo! Bing Network, arama sonuçları ve (Microsoft’un DNT ile son zamanlarda savaş açtığı) çerezler bağlantısı ile bağlamsal reklamları yerleştiriyor. Yahoo! Media.net’e, Media.net de site sahibine ödeme yapıyor.

  Bu zincirin en tanınmayan halkası Media.net, sayfasında reklam yayınlamak isteyen site sahiplerinin başvurduğu bir yayıncı hizmeti. Bir başvuru sürecinden sonra reklam alan sayfanın belirli standartlarda olduğunu doğrulayan Media.net’in, kalite kontrol süreci başarılı sonuçların doğmasını sağlıyor. Şu an Media.net’in Google AdSense’e yakın para getirdiği söyleniyor. Şirket, yeni gelen talepleri karşılamak için, 400 kişilik ekibini 500’e çıkarmayı planlıyor.

  Forbes’un haberine göre, Yahoo! ile Media.net’in geçmişi, 2010 yılında Yahoo!’nun reklam yayıncıları merkezini kapatmadığı günlere kadar dayanıyor. Tabii ki Google deneyimleri ile AdSense’in içini dışını bilen yeni Yahoo! CEO’su Marissa Mayer’ın stratejiyi oluşturmuş olması Yahoo! için büyük avantaj. İçeride çözmek yerine Media.net ortaklığına gitmek Forbes tarafından Yahoo!’nun işi şu aşamada çok ciddiye almadığı şeklinde yorumlanırken, Adweek tarafından satın almacı kişiliği olan Mayer’in ileride Media.net’i almaya hazırlandığı şeklinde algılandı.

  Yahoo! Bing Network Contextual Ads, trafiğinin çoğunu ABD, Kanada ve İngiltere’den alan sitelerihedefliyor. İlk aşamada reklamlar sadece yazı bazlı ve grafik entegrasyonu en erken önümüzdeki sene başlayacak. Alçakgönüllü bir şekilde kendini Google AdSense’i tamamlayıcı bir hizmet olarak tanıtan Yahoo! Bing Network Contextual Ads, müşterileri ilk etapta sadece bir karşılaştırma yapmaya teşvik ederek tavlamaya çalışıyor. Google’ın saçma sapan telif hakkı uygulamalarıyla müşteri kaçırdığı bu günlerde, işe yarayabilir!

  İşin tek kafa karıştırıcı tarafında, Microsoft’un birçok adımdaki çıkar çatışması yer alıyor. Yenilenen Bing Ads ile Yahoo! Bing Network ne kadar entegre olmayı planlıyor? Microsoft, reklam piyasasında kalacaksa niye DNT’yi ittiriyor? Kalmayacaksa niye adCenter’ı yenileyip Bing Ads yapıyor? Tekrar reklam piyasasına giren ortağı Yahoo!’nun rakibi olmasını nasıl göze alıyor? Microsoft net düşünemiyor mu, yoksa reklamcılığın geleceğiyle ilgili hiçbirimizin düşünemediği numaraları mı var?

  Bu haber ile birlikte şimdilik kısıtlı olan reklam alan çapı içerisinde olmamamız, sitenin içerik olarak ingilizce olması, yüksek trafik oranlarına sahip olması gibi faktörler ile kıyase ettiğimizde Google Adsense, hala ülkemiz için en uygun ve kullanıcı dostu reklam ortaklığı olarak kendini birkaç adım ön plana çıkartmayı başarıyor.

  Yine Google ürünleri ve mühendisleri 1-0 önde gibi, bakalım ilerleyen günlerde ne değişecek, hep beraber göreceğiz.

  Teşekkürler.

  Cenk

Leave a reply