• Istemeden utanıyor insan.

  Çocuk işçi sayısıyla Avrupa’da birinci, çocuk gelin sayısıyla ikinci, tutuklu çocuk sayısıyla üçüncüyüz. Bugün 23 Nisan, utanıyor insan.

  Türkiye’de ise 7 ile 14 yaş arasındaki her üç çocuktan biri çalıştırılıyor. Türkiye çocuk işçiliğinin her geçen gün arttığı ülkelerden biri. Devlet İstatistik Enstitüsü’nün araştırmasına göre 6 ile 14 yaş arasındaki toplam 11 milyon çocuğun, 3 milyon 842 bini çalışıyor ve bu çocukların yarısından çoğu okuma, yazma bilmiyor. Enstitünün araştırmalarına göre, Türkiye’de çocuklar ortalama 13 yaşında çalışmaya başlıyor. Çalışan çocukların babalarının, yüzde 45’i işçi, yüzde 26’sı serbest meslekle uğraşıyor. Çocukların yüzde 37’si okuyamadığı için, yüzde 24’i meslek öğrenmek için, yüzde 17’si de aileye katkı sağlamak için çalışma hayatına atılıyor. Yüzde 64’ü ise kazandığı paranın tamamını ya da çoğunu ailesine veriyor.

  Türkiye’de çocukların yüzde 24’ü çalışırken bu sayı Brezilya’da yüzde 16, Mısır’da yüzde 11, Pakistan’da 17, Senegal’de yüzde 31, Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’de ise ortalama yüzde 2’nin altında.

  http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=1584

  Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) tarafından hazırlanan rapora göre, dünyada çocuk gelinlere en yüksek oranda rastlanan ülkeler sıralamasında, ilk sıraları Batı-Doğu-Orta Afrika ülkeleri ile Güney Asya ülkeleri alıyor.

  Türkiye ise Avrupa ülkeleri olarak değerlendirilen ülkeler arasında erken evlilik oranı yüzde 17 olan Gürcistan’ın ardından yüzde 14 oranıyla ikinci sırada görülüyor.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25298423/

  Türkiye’de cezaevindeki çocukların sayısı açısından Avrupa’da Ukrayna ve İngiltere’nin arkasında üçüncü, çocukların, cezaevindeki toplam nüfusa oranı itibariyle Türkiye, Kuzey İrlanda’ndan sonra ikinci sırada bulunuyor.

  Yargı, ceza kanunu ve af tartışmalarının yoğunlaştığı Türkiye’nin cezaevindeki çocukların sayısı açısından Avrupa’da Ukrayna ve İngiltere’nin ardından üçüncü sırada yer aldığı belirlendi.

  http://www.abhaber.com/haber.php?id=9600

Leave a reply